Answer:
The pH of the buffer is 7.0 and this pH is not useful to pH 7.0
Explanation:
The pH of a buffer is obtained by using H-H equation:
pH = pKa + log [A⁻] / [HA]
<em>Where pH is the pH of the buffer</em>
<em>The pKa of acetic acid is 4.74.</em>
<em>[A⁻] could be taken as moles of sodium acetate (14.59g * (1mol / 82g) = 0.1779 moles</em>
<em>[HA] are the moles of acetic acid (0.060g * (1mol / 60g) = 0.001moles</em>
<em />
Replacing:
pH = 4.74 + log [0.1779mol] / [0.001mol]
<em>pH = 6.99 ≈ 7.0</em>
<em />
The pH of the buffer is 7.0
But the buffer is not useful to pH = 7.0 because a buffer works between pKa±1 (For acetic acid: 3.74 - 5.74). As pH 7.0 is out of this interval,
this pH is not useful to pH 7.0
<em />
42,256 = 2,000
42,256 = 200
together they'd be 2,200 (if that's what you needed as well)
Answer:
just answer this and you will have yours
Explanation:Find the area of a circle with a diameter of \color{green}{16}16start color green, 16, end color green.
Either enter an exact answer in terms of \piπpi or use 3.143.143, point, 14 for \piπpi and enter your answer as a decimal.
<span>Methane, answer c, can be decomposed by chemical means because methane is a compound. Methane is made up of one atom of carbon and four atoms of hydrogen. Compounds can be broken down. Cobalt, krypton, and zirconium are all elements, and elements cannot be chemically decomposed.</span>
I think that this sentence is false