Answer:
C8H17N
Explanation:
Mass of the unknown compound = 5.024 mg
Mass of CO2 = 13.90 mg
Mass of H2O = 6.048 mg
Next, we shall determine the mass of carbon, hydrogen and nitrogen present in the compound. This is illustrated below:
For carbon, C:
Molar mass of CO2 = 12 + (2x16) = 44g/mol
Mass of C = 12/44 x 13.90 = 3.791 mg
For hydrogen, H:
Molar mass of H2O = (2x1) + 16 = 18g/mol
Mass of H = 2/18 x 6.048 = 0.672 mg
For nitrogen, N:
Mass N = mass of unknown – (mass of C + mass of H)
Mass of N = 5.024 – (3.791 + 0.672)
Mass of N = 0.561 mg
Now, we can obtain the empirical formula for the compound as follow:
C = 3.791 mg
H = 0.672 mg
N = 0.561 mg
Divide each by their molar mass
C = 3.791 / 12 = 0.316
H = 0.672 / 1 = 0.672
N = 0.561 / 14 = 0.040
Divide by the smallest
C = 0.316 / 0.04 = 8
H = 0.672 / 0.04 = 17
N = 0.040 / 0.04 = 1
Therefore, the empirical formula for the compound is C8H17N
Answer: Reaction 1 is non spontaneous.
Explanation:
According to Gibb's equation:

= Gibbs free energy
= enthalpy change
= entropy change
T = temperature in Kelvin
When
= +ve, reaction is non spontaneous
= -ve, reaction is spontaneous
= 0, reaction is in equilibrium
For the given reaction 1:

As for the reaction 1 , the value of Gibbs free energy is positive and thus the reaction 1 is non spontaneous.
Answer:
Pb(NO3)2
Cd(NO3)2
Na2SO4
Explanation:
In the first part, addition of HCl leads to the formation of PbCl2 which is poorly soluble in water. This is the first precipitate that is filtered off.
When the pH is adjusted to 1 and H2S is bubbled in, CdS is formed. This is the second precipitate that is filtered off.
After this precipitate has been filtered off and the pH is adjusted to 8, addition of H2S and (NH4)2HPO4 does not lead to the formation of any other precipitate.
The yellow flame colour indicates the presence of Na^+ which must come from the presence of Na2SO4.
Answer:
we will except an increase in the polarity of the system and this will cause the Non-polar spot to be near the solvent front, while the polar spot will run at an approximate speed of 0.5 Rf
Explanation:
when we run a TLC plate in a 50/50 mixture of hexanes and ethyl acetate we will except an increase in the polarity of the system and this will cause the Non-polar spot to be near the solvent front, while the polar spot will run at an approximate speed of 0.5 Rf
The speed of the polar spot depends largely on the level of polarity, an increase in the polarity will see both spots of Neat hexane run when we run a TLC plate in a 50/50 mixture of hexanes and ethyl acetate
Answer:
The equation for the reaction of one sodium bicarbonate ( NaHCO3 ) molecule with one citric acid (C6H8O7) molecule is the following:
Sodium Bicarbonate + Citric Acid ⇒ Water + Carbon Dioxide + Sodium Citrate
NaHCO3 + C6H8O7 ⇒ 3 CO2 + 3 H2O + Na3C6H5O7
Explanation:
The reaction is in balance, that is, the whole H2CO3 is not finished, but a little bit of this acid is left in the solution. Therefore, when sodium bicarbonate is added to the solution with citric acid, sodium citrate salt (C6H5O7Na3) and carbonic acid (H2CO3) are formed, which is rapidly broken down into water (H2O) and carbonic oxide (CO2).
C6H8O7 + NaHCO3 ⇒ C6H5O7Na3 + 3 H2CO3
C6H5O7Na3 + 3 H2CO3 ⇔ C6H5O7Na3 + 3 H2O + 3 CO2