Answer:
20L
Explanation:
The following data were obtained from the question:
Initial volume (V1) = 10L
Initial Temperature (T1) = stp = 273K
Final temperature (T2) = 546K
Final volume (V2) =..?
The new volume of the gas can be obtained by using the Charles' law equation as shown below:
V1/T1 = V2/T2
10/273 = V2/546
Cross multiply to express in linear form
273 x V2 = 10 x 546
Divide both side by 273
V2 = (10 x 546) / 273
V2 = 20L
Therefore, the new volume of the gas is 20L.
Answer:
C
Explanation:
Looking at the periodic table, we can see that sodium is in group 1, so a sodium ion would be Na⁺, with a charge of +1. Oxygen is in group 16, so an oxygen ion would be O²⁻, with a charge of -2.
A compound formed only by a single sodium ion and a single oxygen ion would thus have a charge of -1, and in order to have a stable ionic compound its charge must be zero.
Answer:
The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Explanation:
Water potential = Pressure potential + solute potential


We have :
C = 0.15 M, T = 273.15 K
i = 1
The water potential of a solution of 0.15 m sucrose= 
(At standard temperature)


The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Answer:
Atoms are made of protons, neutrons and electrons.
Explanation:
The Dalton's atomic theory was an early attempt at describing the properties of atoms. It stipulated that atoms were the smallest indivisible particle of a substance. Chemical reactions occur as a result of a combination or separation of atoms. Atoms of the same element are exactly alike and differ from atoms of other elements. Atoms can neither be created nor destroyed.
As time went on, modern scientific evidence began to modify the original postulates of the Dalton's atomic theory. It was not postulated in 1805 that atoms were composed of subatomic particles; electrons, neutrons and protons. Dalton's theory held the atom to be 'indivisible'. However in 1897, JJ Thompson discovered the electron. Subsequently, the proton and neutrons were discovered. This shows that the atom in itself consisted of even smaller particles.
Answer : The percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.
Explanation : Given,
Ideal pressure (true value) = 49.3 atm
Real pressure (measured value) = 47.3 atm
The formula used to calculate percent difference is :
Percent difference = 
Percent difference = 
Percent difference = 4.06 %
Therefore, the percent difference between the ideal and real gas is, 4.06 %.