Answer:
The plane with aluminium can lift more mass of passangers than the plane of steel.
Explanation:
The total mass the airplane canc lift is:

For aluminium:


and
![V_{fuselage}=\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]](https://tex.z-dn.net/?f=V_%7Bfuselage%7D%3D%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D)
where:
- L is lenght
- D is diameter
- e is thickness
![m_{tot}=\delta _{Al}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Al}](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BAl%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Al%7D)
For steel (same procedure):
![m_{tot}=\delta _{Steel}*\frac{\pi *L}{4}*[D^2-(D-e)^2]+m_{pas-Steel](https://tex.z-dn.net/?f=m_%7Btot%7D%3D%5Cdelta%20_%7BSteel%7D%2A%5Cfrac%7B%5Cpi%20%2AL%7D%7B4%7D%2A%5BD%5E2-%28D-e%29%5E2%5D%2Bm_%7Bpas-Steel)
Knowing that the total mass the airplane can lift is constant and that aluminum has a lower density than the steel, we can afirm that the plane with aluminium can lift more mass of passangers.
Also you can estimate an average weight of passanger to estimate a number of passangers it can lift.
Answer:
The pH of the solution is 8.
Explanation:
To which options are correct, let us determine the concentration of the hydroxide ion, [OH-] and the pH of the solution. This is illustrated below:
1. The concentration of the hydroxide ion, [OH-] can be obtained as follow:
pOH = –Log [OH-]
pOH = 6
6 = –Log [OH-]
–6 = Log [OH-]
[OH-] = Antilog (–6)
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
2. The pH of the solution can be obtained as follow:
pH + pOH = 14
pOH = 6
pH + 6 = 14
pH = 14 – 6
pH = 8.
From the calculations made above,
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
pH = 8.
Therefore, the correct answer is:
The pH of the solution is 8
Answer:
just answer this and you will have yours
Explanation:Find the area of a circle with a diameter of \color{green}{16}16start color green, 16, end color green.
Either enter an exact answer in terms of \piπpi or use 3.143.143, point, 14 for \piπpi and enter your answer as a decimal.
Q = mΔT(Cp)
where Q = heat energy in J (joules),
m = mass in g, ΔT = change in temper. (°C),
Cp = heat capacity in J/(g°C)
Water has a higher heat capacity, meaning that once heat energy is absorbed, it holds that heat longer than bread. Also though, a higher heat capacity of water means that it takes more energy to heat it up.
I don't see any specific data listed for this lab??
Answer:
b
Explanation:
The reaction that is not a displacement reaction from all the options is 
In a displacement reaction, a part of one of the reactants is replaced by another reactant. In single displacement reactions, one of the reactants completely displaces and replaces part of another reactant. In double displacement reaction, cations and anions in the reactants switch partners to form products.
<em>Options a, c, d, and e involves the displacement of a part of one of the reactants by another reactant while option b does not.</em>
Correct option = b.