Answer:
C
Explanation:
It looks pretty reasonable to me
The mass of iron block is 500 g. The amount of energy required to melt the iron block needs to be calculated. Melting means conversion of solid to liquid thus, heat of fusion is used which is 247 J/g.
From heat of fusion, 247 J of energy is released by melting 1 g of iron block. Thus, the amount of heat released by melting 500 g of iron rod will be:
H= 247 J/g× 500 g=1.23×10^{5}
Hence, option B is correct.
Answer:

Explanation:
Hello there!
In this case, given the neutralization of the acetic acid as a weak one with sodium hydroxide as a strong base, we can see how the moles of the both of them are the same at the equivalence point; thus, it is possible to write:

Thus, we solve for the molarity of the acid to obtain:

Regards!
Answer:
[C] carbon solid
Explanation:
Pure solids and liquids are never included in the equilibrium constant expression because they do not affect the reactant amount at equilibrium in the reaction, thus since your equation has [C] as solid it will not be part of the equlibrium equation.
Answer:
ΔU=-369.2 kJ/mol.
Explanation:
We start from the equation:
Δ(H)=ΔU+Δ(PV), which is an extension of the well known relation: H=U+PV.
If Δ(PV) were calculated by ideal gas law,
PV=nRT
Δ(PV)=RTΔn.
Where Δn is the change of moles due to the reaction; but, this reaction does not give a moles change (Four moles of HCl produced from 4 moles of reactants), so Δ(PV)=0.
So, for this case, ΔH=ΔU.
The enthalpy of reaction given is for one mole of reactant, so the enthalpy of reaction for the reaction of interest must be multiplied by two:

ΔU=-369.2 kJ/mol.