This type of listening response is called back-channel signal. This allows the speaker to know that the listener is attentive or willing to engage a conversation between them. It is shown through short utterances, facial expressions, head nods and others.
The force applied by the man is 60 N
Explanation:
We can solve this problem by applying Newton's second law, which states that:
(1)
where
is the net force acting on the child+cart
m is the mass of the child+cart system
a is their acceleration
In this problem, we have:
m = 30.0 kg is the mass

And there are two forces acting on the child+cart system:
- The forward force of pushing, F
- The force resisting the cart motion, R = 15.0 N
Therefore we can write the net force as

where R is negative since its direction is opposite to the motion
So eq.(1) can be rewritten as

And solving for F,

Learn more about Newton's second law:
brainly.com/question/3820012
#LearnwithBrainly
1. In a single atom, no more than 2 electrons can occupy a single orbital? A. True
2. The maximum number of electrons allowed in a p sublevel of the 3rd principal level is?
B.6
3. A neutral atom has a ground state electronic configuration of 1s^2 2s^2. Which of the following statements concerning this atom is/are correct?
B. All of the above.
Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Answer:
B_o = 1.013μT
Explanation:
To find B_o you take into account the formula for the emf:

where you used that A (area of the loop) is constant, an also the angle between the direction of B and the normal to A.
By applying the derivative you obtain:

when the emf is maximum the angle between B and the normal to A is zero, that is, cosθ = 1 or -1. Furthermore the cos function is 1 or -1. Hence:

hence, B_o = 1.013μT