Answer:v=2 m/s
Explanation:
Given
Length of string L=1.2 m
mass of pendulum m=0.25 kg
maximum inclination with vertical \theta =34
vertical Rise of Pendulum from its mean position is given by

Conserving Energy at top and bottom point
Potential Energy of sphere is converted into kinetic energy of sphere





<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Complete Question:
A beam of white light is incident on the surface of a diamond at an angle
, since the index of refraction depends on the light's wavelength, the different colors that comprise white light will spread out as they pass through the diamond. For example, the indices of refraction in diamond are
for red light and
for blue light. Thus, blue light and red light are refracted at different angles inside the diamond. The surrounding air has
.
Now consider θc, the angle at which the blue refracted ray hits the bottom surface of the diamond. If θc is larger than the critical angle θcrit, the light will not be refracted out into the air, but instead it will be totally internally reflected back into the diamond. Find θcrit. Express your answer in degrees to four significant figures.
Answer:

Explanation:
Only the blue refracted ray is related to the critical angle in this question


The relationship between the critical angle(
),
and
can be given as 

The molar latent enthalpy of boiling of iron at 3330 K is ΔH = 342
10^3 J.
<u>Explanation:</u>
Molar enthalpy of fusion is the amount of energy needed to change one mole of a substance from the solid phase to the liquid phase at constant temperature and pressure.
d ln p = (ΔH / RT^2) dt
(1/p) dp = (ΔH / RT^2) dt
dp / dt = p (ΔH / RT^2) = 3.72
10^-3
(p) (ΔH) / (8.31) (3330)^2 = 3.72
10^-3
ΔH = 342
10^3 J.
Answer:
Explanation:
position of centre of mass of door from surface of water
= 10 + 1.1 / 2
= 10.55 m
Pressure on centre of mass
atmospheric pressure + pressure due to water column
10 ⁵ + hdg
= 10⁵ + 10.55 x 1000 x 9.8
= 2.0339 x 10⁵ Pa
the net force acting on the door (normal to its surface)
= pressure at the centre x area of the door
= .9 x 1.1 x 2.0339 x 10⁵
= 2.01356 x 10⁵ N
pressure centre will be at 10.55 m below the surface.
When the car is filled with air or it is filled with water , in both the cases pressure centre will lie at the centre of the car .