Answer : The correct answer for mole ratio of H₂O : H₃PO₄ = 6: 4 .
Mole ratio :
It is defined as mole of one substance to another substance in a balanced reaction . In the balanced reaction , the coefficient written before the substances are taken as moles of that substance.
The given balanced reaction between P₄H₁₀ and H₂O is :
P₄O₁₀ + 6 H₂O → 4 H₃PO₄
Mole of H₂O = 6
Mole of H₃PO₄ = 4
Hence mole ratio of Water : H₃PO₄ = 6 : 4
Density H2O = 1g/cm³
1,5 kg H2O = 1500g = 1500cm³ (1dm³ = 1000cm³)
3moles of NaCl-----in---------1500cm³ H2O
x moles of NaCl ----in--------1000cm³ H2O
x = 2moles of NaCl
answer: 2 mol/dm³
Answer:
E. CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
Explanation:
The molecule with the stronger intermolecular forces will have the higher boiling point.
The order of strength of intermolecular forces (strongest first) is
- Ion-Ion
- Hydrogen bonding
- Dipole-dipole
- London dispersion
RbCl is a compound of a metal and a nonmetal. It is an ionic compound, so it has the highest boiling point.
CH₃Cl has a C-Cl polar covalent bond. It has dipole-dipole forces, so it has the second lowest boiling point.
CH₃OH has an O-H bond. It has hydrogen bonding, so it has the second highest boiling point.
CH₄ has nonpolar covalent C-H bonds. It has only nonpolar bonds, so the only attractive forces are London dispersion forces. It has the lowest boiling point.
Thus, the order of increasing boiling points is
CH₄ < CH₃Cl < CH₃OH < RbCl
You have a few steps to solve this one. First, we'll find the molar mass by percentage of each element in the molecule. Then, we'll divide each of those relative masses by the atomic mass of each element. The number of times the mass divides into the relative mass is the number of atoms of that element in the molecule:
C: 284.5 x .76 = 216.22
H: 284.5 x .128= 36.416
O: 284.5 x .112 = 31.864.
Now we divide out each element's atomic mass (from the periodic table). it's okay if they're approximated from the decimal answer.
C: 216.22 ÷ 12.011 ≈ 18
H: 36.416 ÷ 1.008 ≈36
O: 31.864 ÷ 15.999 ≈ 2
Therefore, the molecular formula is C18H36O2.
The empirical formula would be found by dividing out all factors of those subscript numbers. In our case, all of them can be divided by 2. The empirical formula would be C9H18O
Answer:
The answer is: Law of multiple proportions
Explanation:
The law of multiple proportions is a law of chemical combination given by Dalton in 1803.
According to this law, if more than one chemical compound is formed by combining two elements, then the mass of an element that combines with the fixed mass of other element is represented in the form of small whole number ratio.
<u>Therefore, is an illustration of the law of the law of multiple proportions.</u>