Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
Answer:
sunspots are storms on the Suns surface
Sunspots are marked by intense magnetic activity
Sunspots produce solar flares and hot gassy ejections.
Sunspots can affect Earth’s climate.
Explanation:
I just did this lesson
Answer:
The density of the sun is 4434kg/m³
This was found by dividing the mass (1.989 ×10³⁰kg) by the volume (4.486×10²⁶ m³) which was calculated using V = 4/3×pi ×r³
Explanation:
See attachment below.
To solve this problem it is necessary to apply the fluid mechanics equations related to continuity, for which the proportion of the input flow is equal to the output flow, in other words:

We know that the flow rate is equivalent to the velocity of the fluid in its area, that is,

Where
V = Velocity
A = Cross-sectional Area
Our values are given as



Since there is continuity we have now that,






Therefore the speed of the water's house supply line is 0.347m/s