Answer: B
Explanation: I said B because if you pull something back what is going to be more of a force pulling back or letting it go for a rubier band yes it will have more force if you let it go
Answer:
Kinetic energy, E = 133.38 Joules
Explanation:
It is given that,
Mass of the model airplane, m = 3 kg
Velocity component, v₁ = 5 m/s (due east)
Velocity component, v₂ = 8 m/s (due north)
Let v is the resultant of velocity. It is given by :


Let E is the kinetic energy of the plane. It is given by :


E = 133.38 Joules
So, the kinetic energy of the plane is 133.38 Joules. Hence, this is the required solution.
Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The velocity is
in positive x -direction
The speed is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance from the house to truck is D = 20 m
The distance traveled back to retrieve wind-blown hat is d = 15
The distance from the wind-blown hat position too the truck is k = 20 m
The total time taken is t = 75 s
Generally when calculating the displacement the Justin's backward movement to collect his wind - blown hat is taken as negative
Generally Justin's displacement is mathematically represented as

=> 
Generally the average velocity is mathematically represented as

=> 
=>
Generally the distance covered by Justin is mathematically represented as

=> 
=> 
Generally Justin's average speed over a 75 s period is mathematically represented as

=> 
=> 
Answer:
The acceleration you can get with that engine in your car is around 70,56
or 7,26
using 1500kg of mass or 3306 pounds
Explanation:
Using the equation of the force that is:

So, you notice that you know the force that give the engine, so changing the equation and using a mass of a car in 1500 kg or 3306 pounds


<em> Note: N or Newton units are:
</em>

Also in pounds you can compared

Note: lf in force units are: 
