Answer:
The maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall is 26.7 joules
Explanation:
Potential Energy (PE) = weight of baseball × height = 1.47N × 10m = 14.7Nm = 14.7 joules
Kinetic Energy (KE) = 12 joules
Maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall = PE + KE = 14.7 joules + 12 joules = 26.7 joules
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
I believe the answer is D. phase changes. The two level portions represents change of state that does not involve change in temperature (at a constant temperature). The first level represents a change of solid to liquid;p where the ice melts and becomes water by gaining the latent heat of fusion, while the other level represents a change of state from liquid to gas; the water changes to steam (water vapor) by gaining the latent heat of vaporization.