Answer:

Explanation:
Aceleration is a change on the velocity of the object in a given time.
For this case: the initial velocity is

and the final velocity is :

so, the change in velocity is:

and the change in time , according to the problem:

So, the aceleration is:

Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Answer:
1.
Firstly removing off one strip and it leaves electrons behind, so the strip becomes positively charged.
2. The roll however is not negatively charged because it is "earthed " by the hand holding it, thus excess negatives repel each other away through the hand.
3.Tearing off the next strip and once more it leaves electrons behind, the new strip is also positively charged and will repel the first strip.
4. Then, tear two strips apart and one will leave electrons behind on the other. Meaning that one strip is positive and the other is negative and they will attract each other.
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
Answer:
his is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy
Explanation:
The game of juggling bowling is a clear example of the conservation of mechanical energy,
when the bolus is in the upper part of the path mechanical energy is potential energy; As this energy descends, it becomes kinetic energy where the lowest part of the trajectory, just before touching the hand, is totally kinetic.
At the moment of touching the hand, a relationship is applied that reverses the value of the speed, that is, now it is ascending and the cycle repeats.
Therefore this is an example of the transformation of gravitational potential energy into kinetic energy