(a) 3.56 m/s
(b) 11 - 3.72a
(c) t = 5.9 s
(d) -11 m/s
For most of these problems, you're being asked the velocity of the rock as a function of t, while you've been given the position as a function of t. So first calculate the first derivative of the position function using the power rule.
y = 11t - 1.86t^2
y' = 11 - 3.72t
Now that you have the first derivative, it will give you the velocity as a function of t.
(a) Velocity after 2 seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72*2 = 11 - 7.44 = 3.56
So the velocity is 3.56 m/s
(b) Velocity after a seconds.
y' = 11 - 3.72t
y' = 11 - 3.72a
So the answer is 11 - 3.72a
(c) Use the quadratic formula to find the zeros for the position function y = 11t-1.86t^2. Roots are t = 0 and t = 5.913978495. The t = 0 is for the moment the rock was thrown, so the answer is t = 5.9 seconds.
(d) Plug in the value of t calculated for (c) into the velocity function, so:
y' = 11 - 3.72a
y' = 11 - 3.72*5.913978495
y' = 11 - 22
y' = -11
So the velocity is -11 m/s which makes sense since the total energy of the rock will remain constant, so it's coming down at the same speed as it was going up.
Combine all of the x's on one side of the equation and then finish the problem!
Answer
The rate at which the magnetic field is changing is
Explanation
From the question we are told that
The electric field strength is 
The radius is 
The rate of change of the magnetic field is mathematically represented as

Where
is change of a unit length

Where A is the area which is mathematically represented as

So
where L is the circumference of the circle which is mathematically represented as

So
![E (2 \pi r ) = (\pi r^2 ) [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%282%20%5Cpi%20r%20%29%20%3D%20%20%28%5Cpi%20r%5E2%20%29%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![E = \frac{r}{2} [\frac{dB}{dt} ]](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%20%3D%20%20%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%20%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D)
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{E}{ \frac{r}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7BE%7D%7B%20%5Cfrac%7Br%7D%7B2%7D%20%7D)
substituting values
![[\frac{dB}{dt} ] = \frac{3.5 *10^{-3}}{ \frac{15}{2} }](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cfrac%7BdB%7D%7Bdt%7D%20%5D%20%3D%20%5Cfrac%7B3.5%20%2A10%5E%7B-3%7D%7D%7B%20%5Cfrac%7B15%7D%7B2%7D%20%7D)
Explanation :
Takumi wears sunscreen and a hat each time he works in the yard. This is to protect himself with the strong radiation coming from the sun. UV rays that are coming from the sun are the main cause of skin cancer.
Stochastic effects are the effects that are caused by chance. Cancer is one of the main stochastic effects.
So, the correct option is (b) "the severity of stochastic effects, such as cancer".
Answer:
The lighter frog goes higher than the heavier frog.
The lighter frog is moving faster than the heavier frog
Explanation:
If both frogs have the same kinetic energy when they leave the ground, the following equality applies:

Now, if the only force acting on the frogs is gravity, when they reach to the maximum height, we can apply the following kinematic equation:

When h= hmax, the object comes momentarily to an stop, so vf =0
Solving for hmax:

As the lighter frog, in order to have the same kinetic energy than the heavier one, has a greater initial velocity, it will go higher than the other.
As a consequence of both having the same kinetic energy, the lighter frog will be moving faster than the heavier frog.