Answer:
0.2M
Explanation:
Data obtained from the question include:
C1 = 2.0 M
V1 = 100mL
V2 = 1000mL
C2 =?
Using the dilution formula C1V1 = C2V2, the molarity of the diluted solution can be obtained as follows:
C1V1 = C2V2
2 x 100 = C2 x 1000
Divide both side by the 1000
C2 = (2 x 100) / 1000
C2 = 0.2M
The molarity of the diluted solution is 0.2M
Did you take the test? what was the answer Im stuck on this one too
<span> Mg(OH)2(s) + 2HCl(aq) yield MgCl2(aq) + 2H2O(l)
grams HCl required = (50.6 grams Mg(OH)2) * (1 mol Mg(OH)2 / 58.3197 grams Mg(OH)2) * (2 mol HCl / 1 mol Mg(OH)2) * (36.453 grams HCl / 1 mol HCl) = 63.26 grams HCl required
Since there are only 45.0 grams HCl, then HCl is the limiting reactant.
theoretical yield MgCl2 = (45.0 grams HCl) * (1 mol HCl / 36.453 grams HCl) * (1 mol MgCl2 / 2 mol HCl) * (95.211 grams MgCl2 / 1 mol MgCl2) = 58.6 grams MgCl2 </span>
Answer:
Explanation:
I don't know how you want the conversion done. I use dimensional analysis.
Jane
12 miles / hour [1.6 km/1 mile][1000 m/1 km][1 hour / 3600 sec]
12 * [1.6 * 3600 / 1000 m/s] = 69.12 m/s
5.33 m/s This answer is a bit shorter than using 5280 feet.
Using 5280 feet
12 miles / hour [5280 ft/1 mile] [1 m/3.281 feet] * [1 hr/3600 sec]
12 * 5280 / (3.281 * 3600)
12 *. 4470
5.36
Jack
330 feet / minute [ 1 meter / 3.281 feet] [1 minute / 60 seconds]
330 * 1/(3.281 * 60)
330 * 1/(196.86)
1.676 m/s
She's going faster than he is, no matter which method is used to do the calculation
Answer:
B) Δ[C]/Δt = 3,60x10⁻² M⁻¹s⁻¹ [A] [B]
Explanation:
For the reaction A + B → C
The formula for rate of reaction is:
Δ[C]/Δt = k [A] [B]
As you have [A], [B] and Δ[C]/Δt information you can multiply [A] times [B] and take this value as X and Δ[C]/Δt as Y. The slope of this lineal regression will be k.
Thus, you must obtain:
y = 3,60x10⁻² X
Thus, rate of reaction is:
B) Δ[C]/Δt = 3,60x10⁻² M⁻¹s⁻¹ [A] [B]
I hope it helps!