Answer:
99% Confidence interval: (0.185,0.375)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 150
Number of cars that have faulty catalytic converters, x = 42
99% Confidence interval:
Putting the values, we get:
The 99% confidence interval for the true proportion of new cars with faulty catalytic converters is (0.185,0.375)
I think there are 125 heart stickers and 375 star stickers. 20/4 = 5, so there are 5 heart stickers per sheet. there are 25 sheets in the package, 5 x 25 = 125. if the remaining stickers on a sheet are stars then there are 15 star stickers per sheet. 15 x 25 = 375.
Answer:
20.78feet
Step-by-step explanation:
The question made us to understand that the man is standing and also there is angle of elevation, then we need to draw a right triangle having a base equal to 36 feet with an angle from the base to the top of the pole which is 30 degrees.
tan= opposite side / adjacent side
Let height of the pole =h
Tan(30)= h/36
But tan 30degree= 1/√3
h= 36 × 1/√3
h= 20.78feet
Therefore, the height of the pole= 20.78feet
CHECK THE ATTACHMENT FOR DETAILED FIGURE
Well, he used one box to decorate his yard, that's for sure. Then he used 40 from the other box to decorate his porch and the rest inside his house. That rest might be anything between 1 and infinity. So there were at least 41 balloons in each box. I think the question is incomplete, please doublecheck it so I'll be able to give you more specific result.