Answer:
0.875
Step-by-step explanation:
P(H=0) = 0.125
P(H=1) = 0.375
P(H=2) = 0.375
P(H=3) = 0.125
P(H<3) = P(H=0) + P(H=1) + P(H=2)
P(H<3) = 0.125 + 0.375 + 0.375
P(H<3) = 0.875
Let the distance of the first part of the race be x, and that of the second part, 15 - x, then
x/8 + (15 - x)/20 = 1.125
5x + 2(15 - x) = 40 x 1.125
5x + 30 - 2x = 45
3x = 45 - 30 = 15
x = 15/3 = 5
Therefore, the distance of the first part of the race is 5 miles and the time is 5/8 = 0.625 hours or 37.5 minutes
The distance of the second part of the race is 15 - 5 = 10 miles and the time is 1.125 - 0.625 = 0.5 hours or 30 minutes.
Answer:
Its C
Step-by-step explanation:
It is 6 because there are 6 dots on the outer circle and those are the valence electrons. Also I just did it on Edge. Hope this helps.
Answer:
amount of pepper required= 7.5 tsp
amount of garlic powder required = 30 tsp
Step-by-step explanation:
Given,
amount of salt used for small batch of the recipe = 2 tsp
amount of pepper used for small batch of the recipe = 1 tsp
amount of garlic powder used for small batch of the recipe = 4 tsp
amount of salt used for the larger batch = 15 tsp
= 2 x 7.5 tsp
= amount of salt used for small batch the recipe x 7.5
So,
the amount of pepper needed for the larger batch= 7.5 x amount of pepper used for the small batch of recipe
= 7.5 x 1 tsp
= 7.5 tsp
the amount of garlic powder needed for the larger batch= 7.5 x amount of garlic powder used for the small batch of recipe
= 7.5 x 4 tsp
= 30 tsp
If it is 30% off, then u r paying 70%
70% of 17 = 0.7(17) = 11.90 ...this is without tax
u have a tax rate of 6%.....
11.90 * 1.06 = 12.614 rounds to 12.61 <== total cost including tax