Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
Answer:
C3H6O2
Explanation:
To find the empirical formula of the compound, we divide the amount in moles of each of the elements by the amount in mole of the element with the smallest number of mole. In this question, the element with the smallest number of moles is oxygen with 1.36 mole. Hence, we divide the number of moles of each element by this.
H = 4.10/1.36 = 3
O = 1.36/1.36 = 1
C = 2.05/1.36 = 1.5
We then multiply through by 2 to yield the compound with the empirical formula C3H6O2
Physical changes occur when the properties of a substance are retained and/or the materials can be recovered after the change. Chemical changes involve the formation of a new substance. Formation of a gas, solid, light, or heat are possible evidence of chemical change.
Answer:

Explanation:
The expression for Clausius-Clapeyron Equation is shown below as:
Where,
P is the vapor pressure
ΔHvap is the Enthalpy of Vaporization
R is the gas constant (8.314×10⁻³ kJ /mol K)
c is the constant.
For two situations and phases, the equation becomes:

Given:
= 13.95 torr
= 144.78 torr
= 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
= 298.15 K
= 75°C = 348.15 K
So,





Answer:
2.4 ×10^24 molecules of the herbicide.
Explanation:
We must first obtain the molar mass of the compound as follows;
C3H8NO5P= [3(12) + 8(1) + 14 +5(16) +31] = [36 + 8 + 14 + 80 + 31]= 169 gmol-1
We know that one mole of a compound contains the Avogadro's number of molecules.
Hence;
169 g of the herbicide contains 6.02×10^23 molecules
Therefore 669.1 g of the herbicide contains 669.1 × 6.02×10^23/ 169 = 2.4 ×10^24 molecules of the herbicide.