Answer: a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
Explanation:
a) given 980 ps
Expected answer is 980 * 10^-12
Therefore, 980ps = 9.8*10^-10s
b) given 980 fs
Expected answer is 980 * 10^-15
Therefore, 980fs = 9.8*10^-13s
c) given 17 ns
Expected answer is 17 * 10^-9
Therefore, 17ns = 1.7*10^-8s
d) given 577 μs
Expected answer is 577 * 10^-6
Therefore, 577μs = 5.57*10^-4s
a=9.8*10^-10s
b=9.8*10^-13s
c=1.7*10^-8s
d=5.57*10^-4s
The concept required to perform this exercise is given by the coulomb law.
The force expressed according to this law is given by

Where,

q = charges of the objects
r= distance/radius
Our values are previously given, so

Replacing,



The force acting on the block are given by,




Therefore the box is accelerated upward.
The acceleration is given as:
a = g sin(30°) where g is the gravitational acceleration
For g = 10 m/s^2, we get
a = 10 sin(30°) = 10 * 1/2 = 5 m/s^2
<span>By algebra, d = [(v_f^2) - (v_i^2)]/2a.
Thus, d = [(0^2)-(15^2)]/(2*-7)
d = [0-(225)]/(-14)
d = 225/14
d = 16.0714 m
With 2 significant figures in the problem, the car travels 16 meters during deceleration.</span>
Answer:
Our solar system has total eight planets out of which four are inner planets and four are outer planets. The four outer planets are Jupiter, Saturn, Uranus and Neptune. The common characteristics of outer planets is that they are gaseous planets. They are larger on size than the inner rocky planets and are faraway from Sun. They have larger period of revolution around the Sun.
Uranus is a gaseous planet and lies far from Sun and hence has large period of revolution. It takes 84 Earth years to revolve around Sun. This data indicates that Uranus resides in the outer region of the Solar System.