Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .
Answer:
Each Y atom needs three electrons to complete its octet by forming three bonds to hydrogen. There is one unshared pair of electrons and three bonding pairs of electrons. The bonds in the product are covalent.
Explanation:
Recall that group 5A elements contain five electrons in their outermost shell. These five electrons consists of a lone pair and three electrons that can form three bonds with hydrogen to give YH3 where Y is the group 5A element.
The YH3 molecule contains one lone(unshared) pair of electrons as well as three bonding pairs of electrons. The compounds are covalent.
Well it breaks down into small parts