Answer:
1 × 10² J
Step-by-step explanation:
Given data

2 oz × (1 kg/35.274 oz) = 0.06 kg
The work exerted by the player is equal to the kinetic energy (K) adquired by the ball.
K = 1/2 × m × v²
K = 1/2 × 0.06 kg × (57.7 m/s)²
K = 1 × 10² J
Step-by-step explanation:
We have,
Height of cone, h = 12.7 m
Circumference of base, C = 18.9 m
The base of a circular cone is circular. The circumference of circle is given by :

r is radius

The volume of a right circular cone is given by the formula as :


So to find the avrage u r going to add all the numbers then divide by the nuber of nubers u have there that will give u ur answer
Multiply each side by 9:
18 + 4x > 36 + 9x
Subtract 18 from each side:
4x > 18 + 9x
Subtract 9x from each side:
-5x > 18
Divide each side by -5:
x < -3.6
Hope this helps!