Answer:
B. 5 and 1/4 percent
Step-by-step explanation:
Step one:
given
principal= $2460
time= 3 and 1/2 years= 3.5 years
SI= $452
Required
The rate
Step two:
we know that
SI= PRT/100
substituting our data we have
452= 2460*R*3.5/100
452=8610R/100
cross multiply
452*100= 8610R
divide both sides by 8610
45200/8610= R
R= 5.25%
R= 5 and 1/4 percent
First get the difference between the 2008 price and 1990 which is $4.02-$1.37= $2.65. Then the difference you've got which is $2.65, divide it to the current market price which is $4.02 to get the how many percentage it increased since then, $2.65/$4.02= 0.65920398 then multiply it to 100. It would be 65.92 or 66% if rounded off to whole number.
Answer: 
Step-by-step explanation:
You know that for weekdays parking the price is $3.50 and weekends are half price. Then for weekends, the price is the following:

You know that Cindy parked in the garage 20 times per month, and three of these days were weekend days. This means that she parked 17 times in week days and 3 times in weekends days.
Therefore, the total amount of money she would spend on parking per month can be calculated with:

Answer: To find the average rate of change, evaluate the function at the given points.
Evaluate the difference of the function at the given points.
Divide the difference of the function at the given points with the difference of the given points.
Step-by-step explanation:
The Average of rate is -1.
Everytime it goes up by one the y goes down by 1 so it would be -1.