Answer:
The current value of this stock should be $20.
Explanation:
The current value of this stock should be calculated by applying the formula to find present value of growth perpetuity. The formula is shown as below:
Stock price = D1 / ( Rate of required return - Growth rate of annual dividend)
in which: D1 = next year dividend = 2.20;
Rate of required return = 8%;
Growth rate of annual dividend = -3%.
So, Stock price = 2.2 / [8% - (-3%) ] = $20.
So, the answer is: the current value of this stock should be $20.
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Answer:
point of difference
Explanation:
From the question we were told that , "An important point of difference for Medtronic's Micra pacemaker is its unmatched small size, about the size of a vitamin capsule, that gives room for implantation directly into the heart without invasive surgery or the need for electrical leads.
This point of difference that Medtronic's Micra pacemaker has that ,make his vitamins available for implantation directly to the heart without surgery, is as a result of point of difference in a company gives a differentiation between him/her and his/her others organization or business offering the same services.
Answer: shifter discovers a loss of $3000
Explanation:
Because Shifter paid $5,000 more for the treasury stock than its fair value: 1,000 shares × ($20 − $15). The $2,000 fee (1,000 × $2) offsets that loss yielding a net loss of $3,000