Answer:
Given that
T= 0.43 s
Radius of the ball path's , r=2.1 m
a)
We know that
f= 1/T
Here f= frequency
T= Time period
Now by putting the values
f= 1/T
T= 0.43 s
f= 1/0.43
f=2.32 Hz
b)
We know that
V= ω r
ω = 2 π f
ω=Angular speed
V= Linear speed
ω = 2 π f=ω = 2 x π x 2.32 =14.60 rad/s
V= ω r= 14.60 x 2.1 = 30.66 m/s
c)
Acceleration ,a
a =ω ² r
a= 14.6 ² x 2.1 = 447.63 m/s²
We know that g = 10 m/s²
So
a= a/g= 447.63/10 = 44.7 g m/s²
a= 44.7 g m/s²
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Answer:
The second snowball hits the ground with a kinetic energy of 100 Joules
Explanation:
Given that,
From the edge of a roof you throw a snowball downward that strikes the ground with 100 J of kinetic energy. It is a case of conservation of energy.
At the highest point,

At lowest point,

From above two equation, we get :
Kinetic energy, K = 100 J
So, the second snowball hits the ground with a kinetic energy of 100 Joules. So, the correct option is (A).
Explanation:
Given that,
Length of the building, l = 631 m
Breadth of the building, b = 707 yards
Height of the building, h = 110 ft
1 meter = 3.28084 feet
631 m = 2070.21 feet
1 yard= 3 feet
707 yards = 2121 feet
(a) The volume of any cuboidal shape is given by :



(b) 


Hence, this is the required solution.
Answer:
Velocity equals displacement divided by time.
Acceleration equals change in velocity divided by time.
Average velocity can be found by using several velocities and their total time.