Given : Initial velocity = -1.3 m/s
Final Velocity = -6.5 m/s.
Time = 25 minutes.
To find : Average acceleration.
Solution: We are given units in meter/second (m/s).
So, we need to convert time 25 minutes in seconds.
1 minute = 60 seconds.
25 minutes = 60*25 = 1500 seconds.
Formula for average acceleration is given by,

We are not given intial time, so we can take initial time =0.
Plugging values in the above formula.

= 
= -0.003467
or
.
Answer:
$ 18.75
Explanation:
given,
capacity of the Dave’s car = 12 gallons
Assuming that the tank is 3/8 full before
Cost of gas per gallon = $2.50 per gallon of gas
Volume Dave have to fill
=
=
of full tank
=
volume Dave have to fill = 7.5 gallons
total money Dave spent
= 7.5 gallons x $2.50
= $ 18.75
Dave have to spend $ 18.75 to fill tank to it capacity.
Answer:The higher up an object is the greater its gravitational potential energy. The larger the distance something falls through the greater the amount of GPE the object loses as it falls. As most of this GPE gets changed into kinetic energy, the higher up the object starts from the faster it will be falling when it hits the ground. So a change in gravitational potential energy depends on the height an object moves through.
Explanation: Lifting an apple up 1 metre is easier work than lifting an apple tree the same height. This is because a tree has more mass, so it needs to be given more gravitational potential energy to reach the same height.
Answer:
From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases
Explanation:
I cannot find any attached photo, but we can proceed anyways theoretically.
The electric field strength (E) at any point in an electric field is the force experienced by a unit positive charge (Q) at that point
i.e

But the force F

But the electric field intensity due to a point charge Q at a distance r meters away is given by

<em>From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases</em>