Credit card A
First 3 months:
4.1% / 360 = 0.011% x 30 = 0.34% per month for the first 3 months.
Next 9 months:
18.5% / 360 = 0.051% x 30 = 1.54% per month for the next 9 months.
Credit card B:
First 3 months
3.7% / 360 = 0.010% x 30 = 0.30% per month for the first 3 months
Next 9 months:
18.9% / 360 = 0.0525% x 30 = 1.575% per month for the next 9 months
Credit Card B is the better deal for the first 3 months.
Credit Card A is the better deal for the next 9 months.
Answer:12
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.
There are 2 red marbles and 3 blue marbles, with a total of 5 marbles in the bag.
When Jonathan chooses a marble, we are saying that he is choosing the marble randomly.
Let's make a fraction. We want to know the chance of picking one of the 2 red marbles among all 5 marbles.
Divide 2 by 5
2/5
That's already a simplified fraction. If you want to convert this into decimal and into percentage, you would get
2/5
= 0.4
= 40%
Those are all acceptable answers.
Have an awesome day! :)
X/4.24= 6.82/2.2
x= 4.24*6.82/2.2
x= 1.36
Explanation:
If x/4.24 = 6.82/2.2
then 4.24*6.82= 2.2x