Answer:
Explanation:
So basically it just asking you question about that surtain subject .
Molar mass <span>CH2BrCH2Br = 188.0 g/mol
1 mole ---------- 188.0 g
</span>0.500 moles ----- ?
mass = 0.500 * 188.0 / 1
= 94.0 g
Answer C
hope this helps!
c. A full s subshell is able to shield a newly filled p subshell from the nucleus, making the first electron in a p subshell easy to remove.
Explanation:
From the given options, a full s-sublevel is able to shield a newly filled p-subshell from the nucleus thereby making the first electron in a p-subshell easy to remove is correct.
What is ionization energy?
Ionization energy is a measure of the readiness of an atom to lose an electron.
First ionization energy is the energy required to remove the most loosely held electron in the gas phase.
The size of an atom/element depends on the number of electrons it contains. The more the electrons, the larger its size.
- The larger an atom becomes the lesser the ionization energy needed to remove the first electron from its outermost shell.
Electron - electron repulsion occurs when two electrons in the same sub-level repels one another.
Shielding effect is the ability of the inner electrons to protect the outer electrons from the pull of the nuclear charge.
In option C, a s-subshell has a greater shielding effect than the p,d and f sub-shell in that order.
A newly introduced electron in the p-sublevel will be loosely held and easier to remove.
Learn more:
First ionization energy brainly.com/question/2153804
#learnwithBrainly
About 2,500 grams Ans balkfdoaks;
The number of Ml of a 0.40 %w/v solution of ,nalorphine that must be injected to obtain a dose of 1.5 mg is calculated as below
since M/v% is mass of solute in grams per 100 ml
convert Mg to g
1 g = 1000 mg what about 1.5 mg =? grams
= 1.5 /1000 = 0.0015 grams
volume is therefore = 100 ( mass/ M/v%)
= 100 x( 0.0015/ 0.4) = 0.375 ML