Answer:
The final rotation is 2.449 times the initial rotation
Explanation:
Centripetal acceleration and rotation speed of particle is related as
a=rω²
where ω is angular speed and r radius of circle
Rearranging equation
ω=
The initial acceleration is given by
a₁ =100g
The final acceleration of particle is
a₂ = 6 (100g)
=600g
The final and initial rotation speed are related as

ω2=
ω2=2.449ω1
Answer:
120V
Explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V
Answer:5 Neither: both negative and positive charge are present simultaneously in all solid materials on Earth
Explanation:
When we rub a glass rod with silk cloth then some of the electrons from glass rods are stripped away to the silk cloth. These electrons are loosely bound to the silk rod that is why they easily transferred to silk cloth.
There is no net charge because the charge is induced when we rub the cloth and charge are separated therefore we able to notice these charges.
Answer:
v_avg = 2.9 cm/s
Explanation:
The average velocity of the object is the sum of the distance of all its trajectories divided the time:

x_all is the total distance traveled by the object. In this case you have that the object traveled in the first trajectory 165cm-15cm = 150cm, and in the second one, 165cm - 25cm = 140cm
Then, x_all = 150cm + 140cm = 290cm
The average velocity is, for t = 100s

hence, the average velocity of the object in the total trajectory traveled is 2.9 cm/s