Weight = mass*gravity. Hence mass = 980/9.8 = 100kg. Gravity of planet 2 = weight/mass = 3.6 m/s^2
Answer:
Interchanging the poles of the magnet
Reversing the direction of the applied current
Explanation:
- The working of the electric motor is associated with Fleming's left-hand rule.
- It states that if a current-carrying conductor is placed inside a magnetic field, it experiences a force in the direction perpendicular to the direction of the electric current and magnetic field.
- These three physical quantities are placed in a mutually perpendicular direction.
- So, in order to reverse the direction of force, you have to either change the direction of the current or magnetic field.
The man ran <u>4252.5 meters.</u>
Why?
To solve the problem, we need to divide the exercise into two movements, the first on while the was running at 4.5 m/s for 15 min, and then, while he was slowing down (going up because of the hill).
First movement: Running at 4.5 m/s for 15 min.
We need convert from minutes to seconds,

Now, calculating the distance covered for the first movement, we have:

So, we know that the man covered 4050m for the first movement, it will be our initial position for the second movement.
Second movement: acceleration -0.05m/s^2 (because he's slowing down) for 90 seconds, at 4.5m/s.

Hence, we have that he ran 4252.5 m.
Have a nice day!
Answer:velocity = 7.26 * 10^6 m/sec
Explanation:The rule that is used to solve this problem is shown in the attached image.
The variables are as follows:
k = 8.99 * 10^9 Nm^2 / C^2
e is the electron charge = -1.6 * 10^-19 C
q is the charge given = 1 * 10^-9 C
m is the mass of the electron = 9.11 * 10^-31
r1 is the radius of starting point = 3 cm = 0.03 m
r2 is the radius of the sphere = 2 cm = 0.02 m
Substitute with the givens in the equation to get the value of the velocity
Hope this helps :)
Answer:
second force = 32.784
Magnitude =
θ = -90°
Explanation:
a)
Fnet = ma
F1 + F2 = ma
20N + F2 = 2(12 × cos30° + 12 ×sin30°)
F2 = 2 × 12 ( sin 30° + cos 30°)
= 24 × ( 1 + √3 )÷ 2
=12 (1 +√3 )
= 32.784
b)

= 
= 
=
c)
θ = 30° + 180°
θ = 210°
210° - 300°
θ = -90°