Answer:
b. 295 pm
Explanation:
To answer this question we need to use the equation of a face-centered cubic laticce:
Edge length = √8 R
<em>Where R is radius of the atom.</em>
<em />
Replacing:
417pm = √8 R
R = 147.4pm is the radius of the atom
As diameter = 2 radius.
Diameter of the metal atom is:
147.4pm* 2 =
295pm
Right answer is:
<h3>b. 295 pm
</h3>
18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
Answer: acetone molecule ( CH₃-CO-CH₃)
Explanation:
1) Acetone is CH₃-CO-CH₃
2) That is a molecule (build up of covalent bonds).
3) When dissolved, covalent bonded compounds remain as separate molecules, then it is said that the major species present in the solution is the molecule. The molecules of acetone are surrounded (sovated) by the molecules of water.
This as opposed to the case of ionic compounds that ionize. When a compound as NaCl dissolves in water, it ionizes completely, so the major speceies are not NaCl formulas, but the ions Na⁺ and Cl⁻, not molecules.
That leads to the answer: the major species present when acetone is dissolved in water is the molecules of acetone (you do not need to state the fact that the molecules of water are part of the solution, because that is not the target of the question).