I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Answer
given,


mass of book = 0.305 Kg
so, from the diagram attached below




computing horizontal component




θ = 62.35°
Answer:
The angular velocity of Ball A will be greater than the angular velocity of Ball B when they reach the top of the hill.
Explanation:
Angular velocity can be defined as how fast an object rotates relative to a given point or frame of reference.
The question said the hill encountered by Ball A is frictionless, so Ball A will continue to rotate at the same rate it started with even when it reached the top of the hill.
Ball B on the other hand rolls without slipping over its hill, i.e there's friction to slow down its rotational motion which thus reduces how fast Ball B will rotate at the top of the hill
Momentum question. This is an inelastic collision, so
m1v1+m2v2=Vf(m1+m2)
Vf=(m1v1+m2v2)/(m1+m2)=[(120kg)(0m/s)+(60kg)(2m/s)] / (120kg+60kg)
Vf=120kg m/s / 180kg
Vf=0.67m/s
0.67m/s
Answer:
sunspots are storms on the Suns surface
Sunspots are marked by intense magnetic activity
Sunspots produce solar flares and hot gassy ejections.
Sunspots can affect Earth’s climate.
Explanation:
I just did this lesson