Explanation:
Given that,
Initial volume of tank, V = 6 L
Initial pressure, P = 2 atm
We need to find the final pressure when the air is placed in tanks that have the following volumes if there is no change in temperature and amount of gas:
(a) V' = 1 L
It is a case of Boyle's law. It says that volume is inversely proportional to the pressure at constant temperature. So,

(b) V' = 2500 mL
New pressure becomes :

(c) V' = 750 mL
New pressure becomes :

(d) V' = 8 L
New pressure becomes :

Hence, this is the required solution.
Answer:
The arrow is at a height of 500 feet at time t = 2.35 seconds.
Explanation:
It is given that,
An arrow is shot vertically upward at a rate of 250 ft/s, v₀ = 250 ft/s
The projectile formula is given by :

We need to find the time(s), in seconds, the arrow is at a height of 500 ft. So,

On solving the above quadratic equation, we get the value of t as, t = 2.35 seconds
So, the arrow is at a height of 500 feet at time t = 2.35 seconds. Hence, this is the required solution.
Answer:160.88 m
Explanation:
Given
Distance Between two person is 100
i.e. 
Let W be the width of River
From First Triangle

From Second Triangle





Answer:
Explanation:
Question 1:
Mass=1kg
Acceleration due to gravity=9.8m/s^2
Height=10m
on the before falling it has potential energy
Potential energy=mass x acceleration due to gravity x height
Potential energy=1 x 9.8 x 10
Potential energy=98 joules
Question 2:
Potential energy=kinetic energy base base on energy transformation
Kinetic energy=(mass x (velocity)^2)➗2
98=(1 x(velocity))^2 ➗ 2
Cross multiplying
98 x 2=(velocity)^2
196=(velocity)^2
Velocity=√(196)
Velocity=14
Velocity=14m/s
I believe it's B. the transmission of heat across matter