1 atm=7.15/9.25
Volume increase comes from reduced pressure
Answer:
The answer to your questions is Cm = 25.5 J/mol°C
Explanation:
Data
Heat capacity = 0.390 J/g°C
Molar heat capacity = ?
Process
1.- Look for the atomic number of Zinc
Z = 65.4 g/mol
2.- Convert heat capacity to molar heat capacity
(0.390 J/g°C)(65.4 g/mol)
- Simplify and result
Cm = 25.5 J/mol°C
HBr reacts with LiOH and forms LiBr and H₂O as the products. The balanced reaction is
LiOH(aq) + HBr(aq) → LiBr(aq) + H₂O(l)
Molarity (M) = moles of solute (mol) / volume of the solution (L)
Molarity of LiOH = 0.205 M
Volume of LiOH = 29.15 mL = 29.15 x 10⁻³ L
Hence,
moles of LiOH = molarity x volume of the solution
= 0.205 M x 29.15 x 10⁻³ L
= 5.97575 x 10⁻³ mol
The stoichiometric ratio between LiOH and HBr is 1 : 1.
Hence,
moles of HBr in 25.0 mL = moles of LiOH added
= 5.97575 x 10⁻³ mol
Hence, molarity of HBr = 5.97575 x 10⁻³ mol / 25.00 x 10⁻³ L
= 0.23903 M
≈ 0.239 M
Hence, the molarity of the HBr is 0.239 M.
Percentage error is the relative error your measured value is from the true or accepted value. The formula for percentage error is written below:
Percentage error = |True Value - Measured Value|/True Value * 100
Percentage error = |0.75 g/mL - 0.78 g/mL|/0.75 g/mL * 100
Percentage error = 4%
The correct answer is the fourth option. The complete dissociation of a strong base is BOH + h20 -> B+ + OH- + H20 since this is the only base from the choices given. A base is a substance that accepts hydrogen ions.