Let's find the electron configuration of each atom
Atom atomic number electron configuration
Bo 5 1s2 2s2 2p
F 9 1s2 2s2 2p5
Na 11 1s2 s2 2p6 3s
K 19 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s
The spherically shaped orbitals are the s orbitals.
You can se in the table that I wrote above that sodium has 2 electrons at 1s, 2 electrons at 2s and 1 electron at 3s orbitals, that is a total of five electrons at s (spherically shaped orbtials).
So the answer is the option A) sodium.
Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
All matter is made of atoms.
Atoms bond together in certain ways.
Carbon atoms have a specific mass.
Answer:
3.1°C
Explanation:
Using freezing point depression expression:
ΔT = Kf×m×i
<em>Where ΔT is change in freezing point, Kf is freezing point depression constant (5.12°c×m⁻¹), m is molality of the solution and i is Van't Hoff factor constant (1 For I₂ because doesn't dissociate in benzene).</em>
Molality of 9.04g I₂ (Molar mass: 253.8g/mol) in 75.5g of benzene (0.0755kg) is:
9.04g ₓ (1mol / 253.8g) = 0.0356mol I₂ / 0.0755kg = 0.472m
Replacing in freezing point depression formula:
ΔT = 5.12°cm⁻¹×0.472m×1
ΔT = 2.4°C
As freezing point of benzene is 5.5°C, the new freezing point of the solution is:
5.5°C - 2.4°C =
<h3>3.1°C</h3>
<em />