Work = (weight) x (distance)
Work = (50 lb) x (1 kg / 2.20462 lb) x (9.81 newton/kg)
x (4 feet) x (1 meter / 3.28084 feet)
= (50 x 9.81 x 4) / (2.20462 x 3.28084) newton-meter
= 271.3 joules .
We don't need to know how long the lift took, unless we
want to know how much power he was able to deliver.
Power = (work) / (time)
= (271.3 joule) / (5 sec) = 54.3 watts .
________________________________________
The easy way:
Work = (weight) x (distance)
= (50 pounds) x (4 feet) = 200 foot-pounds
Look up (online) how many joules there are in 1 foot-pound.
There are 1.356 joules in 1 foot-pound.
So 200 foot-pounds = (200 x 1.356) = 271.2 joules.
That's the easy way.
Answer:
75ohms
Explanation:
V= IR
V = 1.5volts
I = 0.02A
1.5 = 0.02×R
Making R the subject
R = 1.5/0.02
R = 75ohms
The resistance in the circuit will be 75ohms
Answer:
The correct dose = 1454.54 mg
and The jnfusion rate = 41.67 gitt/hr
Explanation: the correct dose will be 50mg/kg × kg/2.2 × 64lb
= 1454.54 mg
infusion rate will be
10 gtts/ml × 50mg/6 × 30/60
Infusion rate = 15000/360
= 41.67 gitt/hr
Answer:
18.6 m/s
Explanation:
= Initial height of the balloon = 11 m
= initial speed of the ball
= initial vertical speed of the ball = 7 m/s
= initial horizontal speed of the ball = 9 m/s
initial speed of the ball is given as

= final speed of the ball as it strikes the ground
= mass of the ball
Using conservation of energy
Final kinetic energy before striking the ground = Initial potential energy + Initial kinetic energy
