A.) The conversion factor is 1 amu =

To know how many amu in

grams of neutrons:

=1.00811 amu
b.) The mass in grams of one lithium ion which has an atomic weight of 6.94 amu.

=

c.) How many amu in 6.492x10^-23g potassium?

= 39.0957 amu
Answer: 625 kj/mol
Explanation:
As shown below this expression gives the activation energy of the reverse reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
1) The activation energy, EA is the difference between the potential energies of the reactants and the transition state:
EA = energy of the transition state - energy of the reactants.
2) The activation energy of the forward reaction given is:
EA = energy of the transition state - energy of [ NO2(g) + CO(g) ] = 75 kj/mol
3) The negative enthalpy change - 250 kj / mol for the forward reaction means that the products are below in the potential energy diagram, and that the potential energy of the products, [NO(g) + CO2(g) ] is equal to 375 kj / mol - 250 kj / mol = 125 kj/mol
4) For the reverse reaction the reactants are [NO(g) + CO2(g)], and the transition state is the same than that for the forward reaction.
5) The difference of energy between the transition state and the potential energy of [NO(g) + CO2(g) ] will be the absolute value of the change of enthalpy plus the activation energy for the forward reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
EA reverse reaction = 375 kj / mol + |-250 kj/mol | = 375 kj/mol + 250 kj/mol = 625 kj/mol.
And that is the answer, 625 kj/mol
Answer:

Explanation:
HCl + NaOH ⟶ NaCl + H₂O
There are two energy flows in this reaction.
Heat of reaction + heat to warm water = 0
q₁ + q₂ = 0
q₁ + mCΔT = 0
Data:
m(HCl) = 50 g
m(NaOH) = 50 g
T₁ = 22 °C
T₂ = 28.87 °C
C = 4.18 J·°C⁻¹g⁻¹
Calculations:
m = 50 + 50 = 100 g
ΔT = 28.87 – 22 = 6.9 °C
q₂ = 100 × 4.18 × 6.9 = 2900 J
q₁ + 2900 = 0
q₁ = -2900 J
The negative sign tells us that the reaction produced heat.
The reaction produced
.
<h3>Answer:</h3>
Option-C: HCl + H₂O → H₃O⁺ + Cl⁻
Explanation:
Bronsted-Lowery concept of Acid and Base defines Acid as that specie which tends to donate H⁺ (Hydrogen Ion) and bases are those species which accepts H⁺ from Acids.
In selected option, HCl is reacting as Acid as it donates H⁺ to water (lowery bronsted base).
Also, the correspong acid is converted into conjugate base (i.e. Cl⁻) and base is converted into conjugate acid (i.e. H₃O⁺)
Answer:
Reactions 1, 3 and 5
Explanation:
First thing's first, let's ensure that all the reactions given are balanced. This is given as;
CO(g) + 1/2 O2(g )→ CO2(g)
Li(s) + 1/2 F2(l) → LiF(s)
C(s) + O2(g) → CO2(g)
CaCO3(g) → CaO + CO2(g)
2Li(s) + F2(g) → 2LiF(s)
For the condition to be valid;
- There is by convention 1 mol of product made. This means we eliminate reactions with more than one mole of compound formed. This eliminates reaction 5.
- The lements haveto be in their state at room temperature. Fluorine is a gas, not a liquid, at room temperature ans pressure, so 2 is not a correct answer.
This leaves us with reactions 1, 3 and 5 as the correct reactions that satisify the condition.