Answer:
B) form a straight line with the Moon in the middle.
Explanation:
- For the occurrence of a solar eclipse the earth and the moon and the sun must be in a straight line and moon should be in center of the earth so that it completely blocks the rays of the sun and the shadow falls on earth and the sun appears to form a ring and thus the eclipse takes place.
<h2>Solution :</h2>
Here ,
• Height of sign post = 30 m
• Distance between signpost and truck = 24 m
Let the
• Top of signpost = A
• Bottom of signpost = B
• The end of truck facing sign post be = C
Now as we can clearly imagine that the ladder will act as an hypotenuse to the Triangle ABC .
Where
• AB = Height of signpost = 30 m
• BC = distance between both = 24 m
• AC = Minimum length of ladder
→ AC² = AB² + BC² ( As we can see AB is perpendicular to BC )
→ AC² = (30)² + (24)²
→ AC² = 900 + 576
→ AC² = 1476
→ AC = 38.41875
or AC apx = 38.42
So minimum height of ladder = 38.42
Alpha brain waves are those most conducive to studying new information.
When consciously alert, we generally function along a beta brain rhythm. In diminishing this rhythm to alpha, we transition into a state of physical and mental relaxation that is ideal for learning new information and storing facts and data. Studies have shown that the effect of decreasing brain rhythm is linked to feelings of increased mental clarity and remembrance. As it is a prime condition for synthetic thought and creativity, it becomes easier to visualize and create associations (information is better learned and absorbed by using such study methods).
Hope this helps! :)
Answer:
4.17 m/s
Explanation:
To solve this problem, let's start by analyzing the vertical motion of the pea.
The initial vertical velocity of the pea is

Now we can solve the problem by applying the suvat equation:

where
is the vertical velocity when the pea hits the ceiling
is the acceleration of gravity
s = 1.90 is the distance from the ceiling
Solving for
,

Instead, the horizontal velocity remains constant during the whole motion, and it is given by

Therefore, the speed of the pea when it hits the ceiling is
