Answer:
75 kgm/s
Explanation:
Impulse: This can be defined as the product of mass and change in velocity. The S.I unit is kgm/s.
From the question,
I = m(v-u)................... Equation 1
Where I = impulse, m = mass, v = final velocity, u = initial velocity.
Let the direction of the initial velocity be the positive direction.
Given: m = 5 kg, v = -10 m/s (bounce off), u = 5 m/s.
Substitute into equation 1
I = 5(-10-5)
I = 5(-15)
I = -75 kgm/s.
The negative sign tells that the impulse act in the same direction as the final velocity of the ball
Hence,
I = 75 kgm/s
Answer:900 feet
Explanation:
Given
Velocity 
it take 100 feet to stop
Using Equation of motion

where
v,u=Final and initial velocity
a=acceleration
s=distance moved


When velocity is 60 mph


s=900.08 feet
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.