Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
Answer : The results would show more amount of water in the hydrated sample.
Explanation :
The amount of water of crystallization can be found by taking the masses of hydrated copper sulfate and anhydrous copper sulfate.
The difference in masses indicates the mass of water lost during dehydration process.
If during dehydration process, some of the copper sulfate spatters out of the crucible, then this would give us less mass for anhydrous sample than the actual.
As a result, the difference in masses of hydrated sample and the anhydrous sample would be more.
Therefore the results would show more amount of water in the hydrated sample.
Answer:
104.84 moles
Explanation:
Given data:
Moles of Boron produced = ?
Mass of B₂O₃ = 3650 g
Solution:
Chemical equation:
6K + B₂O₃ → 3K₂O + 2B
Number of moles of B₂O₃:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 3650 g/ 69.63 g/mol
Number of moles = 52.42 mol
Now we will compare the moles of B₂O₃ with B from balance chemical equation:
B₂O₃ : B
1 : 2
52.42 : 2×52.42 = 104.84
Thus from 3650 g of B₂O₃ 104.84 moles of boron will produced.