Answer: The frog fell asleep for 4 nights.
Step-by-step explanation: First, he climbs up 3m every night. there are 16 nights before he gets to 29m. He has not climbed up for the 16th day so 15*3= 45. 45-29= 16. 16/4=4. The frog slept for 4 nights.
Answer:
75% students read less than 35 pages.
Step-by-step explanation:
The stem and leaf plot is given below
0 | 5 0 5 8
1 | 2 3 5 8 8 9
2 | 2 4 6 7 7 7
3 | 3 5 6
4 | 2 4 6
5 | 7
Count the students in each row.
Row 1 = 4 students
Row 2 = 6 students
Row 3 = 6 students
Row 4 = 3 students
Row 5 = 3 students
Row 6 = 1 student
Total students = 23 students
75% of 23 students = 0.75/100 · 23 = 12.25 students
75% of 23 students ≅ 17 students
From the stem and leaf plot, 17th student read 33 pages while 18th student reads 35 pages.
Which means
75% students read less than or equal to 33 pages.
OR
75% students read less than 35 pages
Answer:
The magnitude of the necessary lifting force is 7.95N
Step-by-step explanation:
Force = mv^2/r
mass (m) = 2.00105kg, velocity (v) = 123m/s, radius (r) = 3810m
Force = 2.00105×123^2/3810 = 30273.89/3810 = 7.95N
Answer:
The correct option is;
Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The distance Dennis covered in 5 hours = 500 km
Dennis's average speed in the first two hours = 150 km/h
Dennis's average speed in the last two hours = 100 km/h
Therefore;
Dennis traveled 150 km/h × 2 h = 300 km in the first two hours
Dennis traveled 100 km/h × 2 h = 200 km in the last two hours
Which gives, Dennis traveled 300 km + 200 km in 2h + 2h = 4h
Therefore, Dennis traveled 500 km in 4 hours and Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip.
Answer:2 2/3 miles per hour
Step-by-step explanation:to get one mile you multiply 1/4 by 4 and to keep 1/4 and 2/3 proportional you also have to multiply 2/3 by 4