<span>Based on the crystal field strength, Cl ligand would give the longest d-d transition when complexed with Ti(III). as this is the weak field ligand and would cause minimum splitting of d orbitals.</span>
Answer:

Explanation:
Concentration: i is defined as the mole per litre.

mole=0.15
volume=400 ml=0.4 litre

Answer:
0.047 %
Explanation:
Step 1: Given data
- Partial pressure of ozone (pO₃): 0.33 torr
- Total pressure of air (P): 695 torr
Step 2: Calculate the %v/v of ozone in the air
Air is a mixture of gases. We can find the %v/v of ozone (a component) in the air (mixture) using the following expression.
<em>%v/v = pO₃/P × 100%</em>
%v/v = 0.33 torr/695 torr × 100%
%v/v = 0.047 %
Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³