Answer:
the answer for that is false
Answer:
The answer to your question is: 1, 2, 1, 2
Explanation:
1 Fe(s) + 2 Na⁺(aq) → 1 Fe²⁺(aq) + 2 Na(s)
Fe⁰ - 2e⁻ ⇒ Fe⁺² Oxidases
Na⁺ + 1 e⁻ ⇒ Na⁰ Reduces
1 x ( 1 Fe⁰ ⇒ 1 Fe⁺²) Interchange number of
2 x ( 2Na⁺ ⇒ 2 Na⁰ ) electrons
The reaction formula of this is C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O. The ratio of mole number of C3H8 and O2 is 1:5. 0.025g equals to 0.025/44.1=0.00057 mole. So the mass of O2 is 0.00057*5*32=0.0912 g.
Explanation:
require an emergency support immediately
Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C