50/50, because there are three colors and 6 beads so...
Answer:
0.5 A
Step-by-step explanation:
Hi,
I believe the question is incomplete. However, as per the information provided:
The simplest way to calculate the Current (unit is Amperage), is understanding the relationship between the three: Power, Voltage and Current.
<em>(Quick Tip: </em><em>W=AV</em><em>; where W -> Watts (Power), A -> Ampere (Current), V -> Volts (Voltage))</em>
Using the formula we calculate the Ampere:
W = A x V
60 = A x 120
60/120 = A (We divide the equation be 120)
0.5 = A (Simply reduce the fraction 60/120 = 1/2 = 0.5)
Tip:
Answer: 32
Step-by-step explanation:
1. cos of 58 deg= 0.529919264
2. sin^-1 (0.529919264)= 31.999... = 32
In your problem:
p = 18.3% = 0.183
n = 130
The standard error can be calculated by the formula:
SE = √[p · (1 - p) / n]
= √[0.183 · (1 - 0.183) / 130]
= 0.0339
The standard error of the proportion is 0.034.