First, we get the difference between the kinetic energies such that,
difference = (220J - 120J)
difference = 100 J
The difference in kinetic energy is the equivalent of the potential energy which is calculated through the equation,
PE = mgh
To calculate for the height, we derive the equation in a form,
h = PE/mg
The product of the mass and acceleration due to gravity is the weight.
h = (100 J) / (5 N)
h = 20 m
<em>Hence, the answer is 20 m. </em>
The specific heat capacity of brass would be ranked between 0 and infinity
A).
It would decrease because the speed of sound and temperature are proportional.
The peak wavelength of Betelgeuse is 828 nm
Explanation:
The relationship between surface temperature and peak wavelength of a star is given by Wien's displacement law:

where
is the peak wavelength
T is the surface temperature
is Wien's constant
For Betelgeuse, the surface temperature is approximately
T = 3500 K
Therefore, its peak wavelength is:

Learn more about wavelength:
brainly.com/question/5354733
brainly.com/question/9077368
#LearnwithBrainly
Answer:
0.266 m
Explanation:
Assuming the lump of patty is 3 Kg then applying the principal of conservation of linear momentum,
P= mv where p is momentum, m is mass and v is the speed of an object. In this case
where sunscripts p and b represent putty and block respectively, c is common velocity.
Substituting the given values then
3*8=v(15+3)
V=24/18=1.33 m/s
The resultant kinetic energy is transferred to spring hence we apply the law of conservation of energy
where k is spring constant and x is the compression of spring. Substituting the given values then
