answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BartSMP [9]
1 year ago
13

if owen has a collection of nickels and quarters worth $8.10. if the nickles were quarters and the quarters were nickels, the va

lue would be 17.70 find the number of each coin?
Mathematics
2 answers:
sp2606 [1]1 year ago
8 0
We can model this situation as a system of linear equation, where n is the number of nickels and q is the number of quarters.

\left \{ {{0.05n + 0.25q=8.10} \atop {0.25n+0.05q=17.70}} \right.

Solving the system of equations,  there are 67 nickels and 19 quarters.
Goryan [66]1 year ago
3 0

Answer with Step-by-step explanation:

Let there be n nickle and q quarters

Owen has a collection of nickels and quarters worth $8.10.

i.e. 0.05n+0.25q=8.10

Multiplying both sides by 20

n+5q=162        (1)

if the nickles were quarters and the quarters were nickels, the value would be $17.70

i.e. 0.05q+0.25n=17.70

Multiplying both sides by 20

q+5n=354       (2)

equation (1)×5-(2), we get

5n+25q-(q+5n)=810-354

24q=456

dividing both sides by 24,we get

q=19

Putting q=19 in (2),we get

19+5n=354

Subtract both sides by 19,we get

5n=335

Dividing both sides by 5, we get

n=67

Hence, Number of nickle=67

Number of quarter=19

You might be interested in
PLZZZZZZ HELP WILL GIVE BRAINLEST
jonny [76]

−7⋅(−3)⋅(−9)⋅(−3)

21 * -9 * -3

-189 * -3

567

Choice D

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Compute the requested value. Choose the correct answer.
Fiesta28 [93]

Original price of the item = $14.95

Price after discount = $13.79

Discount offered = original price - price after discount = 14.95- 13.79 = $1.16

Now let us find the percentage of discount offered.

Percentage discount is given by the formula:

Percentage discount = \frac{MP-SP}{MP}*100

Where MP= Marked price= original price

SP= selling price= price after discount

Percentage discount = \frac{1.16}{14.95}*100

Percentage discount = 7.759 %

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Celia bought a bag of 121212 goldfish for \$3$3dollar sign, 3.
muminat

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3,  Cost of 1 goldfish is $0.25 .

<u>Step-by-step explanation:</u>

The goldfish is a freshwater fish in the family Cyprinidae of order Cypriniformes. It is one of the most commonly kept aquarium fish. A relatively small member of the carp family, the goldfish is native to East Asia.

Here we have , Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 . We need to find the cost of 1 goldfish . Let's find out:

Celia have a bag of 12 goldfish which cost her $3 . So , cost of 1 goldfish is equivalent to

⇒ (1)\frac{12}{3}

⇒ (1)\frac{3(4)}{3}

⇒ \frac{1}{4}

⇒ 0.25

Therefore, Celia bought a bag of 12 goldfish for $3  , Cost of 1 goldfish is $0.25 .

5 0
1 year ago
Oscar and Kim have $22.00 each to spend at a book fair, where all students receive a 30% discount. They both want to purchase a
ziro4ka [17]
They are both correct in their computation

(28.5-28.5(.3))+.1(28.5-28.5(.3))=$21.945

28.5(.7)(1.1)=$21.945

And since they each have $22 to spend, they have enough to purchase the book.
5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Sarah's dad bought her a scooter that cost $89.95. He figures he can spend up to $30.05 on a helmet before he spends too much mo
goblinko [34]
Easyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
7 0
1 year ago
Other questions:
  • The table below represents the closing prices of stock ABC for the last 5 days. What is the r-value of the linear regression tha
    14·2 answers
  • A school graduation class wants to hire buses and vans for a trip to Jasper National Park. Each bus
    6·1 answer
  • An art curator records statistics about three new exhibits at her art museum. The mean age of the artifacts and the standard dev
    12·2 answers
  • Customers can pick their own apples at the happy apple farm. they pay $6 to enter the farm and $3.50 per pound for the apples th
    7·2 answers
  • Lola measures three buttons for a shirt she is making. one button is 1/8 inch, one is 3/8 inch, and one is 1/4 inch. the button
    7·1 answer
  • The amount of red blood cells in a blood sample is equal to the total amount in the sample minus the amount of plasma. What is t
    8·1 answer
  • Car A starts in Sacramento at 11am. It travels along a 400 mile route to Los Angeles at 40 mph. Car B starts from Los Angeles at
    9·1 answer
  • A pair of socks costs $2.50 originally. The price is reduced to $1.75. What is the percent change?
    7·2 answers
  • Does anyone have the answers to "INVERSES OF LINEAR FUNCTIONS COMMON CORE ALGEBRA II HOMEWORK"
    7·1 answer
  • michelle bought 4 gallons of grape juice and 5 gallons of apple juice for a party what is the ratio of gallon of apple juice to
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!