Let there be N number of wires.
Maximum tension a wire can withstand = 100 lb
so, Total tension N wires can withstand = 100 N
now, total tension in N wires = Maximum weight of bucket
100 N = W
so, W = 100N
W is the weight of bucket and 100N is its maximum value.
The magnitude of the force<span> a 1.5 x 10-3 C charge exerts on a 3.2 x 10-4 C charge located 1.5 m away is 1920 Newtons. The formula used to solve this problem is:
F = kq1q2/r^2
where:
F = Electric force, Newtons
k = Coulomb's constant, 9x10^9 Nm^2/C^2
q1 = point charge 1, C
q2 = point charge 2, C
r = distance between charges, meters
Using direct substitution, the force F is determined to be 1920 Newtons.</span>
Answer:
You won't feel any change and will have no way to know that you've left the earth.
Explanation:
One of the formulations of the principle says that the properties of an inertial system under the effect of a gravitational field are the same as a non-inertial(accelerated) system. The inertial system under the effect of a gravitational field occurs when you are in the room on earth, and when the room is sent accelerating through space you have the non-inertial system. Both have the same properties, so it's impossible to tell the difference if you can't look outside.
r = radius of the circle of the ride = 3.00 meters
v = linear speed of the person during the ride = 17.0 m/s
m = mass of the person in angular motion in the ride
L = angular momentum of the person in the ride = 3570 kg m²/s
Angular momentum is given as
L = m v r
inserting the values
3570 kg m²/s = m (17 m/s) (3.00 m)
m = 3570 kg m²/s/(51 m²/s)
m = 7 kg
hence the mass comes out to be 7 kg
Answer:
a) 95950 pascals
b) 137642.5 pascals
Explanation:
The absolute pressure (Pabs) on a fluid is:
(1)
With Pgauge the pressure due depth on the fluid and Patm the atmospheric pressure. Pgauge is equal to:
(2)
with ρ the fluid density, g the gravitational acceleration and h the depth on the fluid. Using (2) on (1) and solving for Patm:



b) Here we're going to use again (1) but now we have another value of density because it's other liquid, to know that value we should use the fact that specific gravity (S.G) for liquids is the ratio between fluid density and water density:



so:

