Answer:
Case A
Explanation:
given,
size of bacteria = 1 mm x 1 mm
velocity = 20 mm/s
size of the swimmer = 1.5 m x 1.5 m
velocity of swimmer = 3 m/s
Viscous force

for the bacteria


for the swimmer


from the above force calculation
In case B inertial force that represent mass is more than the inertial force in case of bacteria.
Viscous force is dominant in case of bacteria.
So, In Case A viscous force will be dominant.
Answer:

Explanation:
<u>Friction Force</u>
When objects are in contact with other objects or rough surfaces, the friction forces appear when we try to move them with respect to each other. The friction forces always have a direction opposite to the intended motion, i.e. if the object is pushed to the right, the friction force is exerted to the left.
There are two blocks, one of 400 kg on a horizontal surface and other of 100 kg on top of it tied to a vertical wall by a string. If we try to push the first block, it will not move freely, because two friction forces appear: one exerted by the surface and the other exerted by the contact between both blocks. Let's call them Fr1 and Fr2 respectively. The block 2 is attached to the wall by a string, so it won't simply move with the block 1.
Please find the free body diagrams in the figure provided below.
The equilibrium condition for the mass 1 is

The mass m1 is being pushed by the force Fa so that slipping with the mass m2 barely occurs, thus the system is not moving, and a=0. Solving for Fa
![\displaystyle F_a=F_{r1}+F_{r2}.....[1]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdisplaystyle%20F_a%3DF_%7Br1%7D%2BF_%7Br2%7D.....%5B1%5D)
The mass 2 is tried to be pushed to the right by the friction force Fr2 between them, but the string keeps it fixed in position with the tension T. The equation in the horizontal axis is

The friction forces are computed by


Recall N1 is the reaction of the surface on mass m1 which holds a total mass of m1+m2.
Replacing in [1]

Simplifying

Plugging in the values
![\displaystyle F_{a}=0.25(9.8)[400+2(100)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdisplaystyle%20F_%7Ba%7D%3D0.25%289.8%29%5B400%2B2%28100%29%5D)

I’m not completely sure but most likely is is the 10 mile bike ride, I hope I can help! (:
Answer:
No, the farmer is not able to move the mule.
Explanation:
Mass =100 kg
Force=F=800 N
The coefficient between the mule and the ground=

Static friction force,f=
Normal force=N=mg
Static friction force,f=
Using 
F<f
Static friction force is greater than applied force.
Therefore , the farmer is not able to move the mule.
Answer:
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Explanation:
Given:
Distance from fish (D) = 80 cm
Find:
Apparent depth (Da)
Computation:
We know that,
Refractive index of water (n2) = 1.33
So,
Apparent depth (Da) = D(n1/n2)
Apparent depth (Da) = 80 (1/1.33)
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)