Given :
Initial concentration , 240 ppm .
Final concentration , 360 ppm .
To Find :
Percent increase.
Solution :
Percentage increase is given by :

Therefore , percent increase is 50 % .
Hence , this is the required solution .
Answer:
0.02 tons per cubic foot
Step-by-step explanation:
delt math
Answer:
26 days
Step-by-step explanation:
If 6 days = rs. 2130
then 1 day = (2130 × 1) ÷ 6
Therefore 1 day = rs 355
For rs. 9230, the number of days he worked:
= 9230 ÷ 355
= 26 days
Answer: 2185
Step-by-step explanation:
Let p be the proportion of visitors are campers.
Given : The Tennessee Tourism Institute (TTI) plans to sample information center visitors entering the state to learn the fraction of visitors who plan to camp in the state.
The prior proportion of visitors are campers : p=0.35
Allowable error : E= 2%= 0.02
We know that the z-value for 95% confidence = 
Then by Central Limit Theorem , the required sample size would be :


Simply , we get
[Rounded to the next whole number.]
Hence, the smallest sample size to estimate the population proportion of campers =2185