Answer: c. 4.56 × 105 J
Explanation:
Given that
mass of lead brick, m= 7.25kg
Temperature T1 = 18.0 °C
Temperature T2 = 328 °C
specific heat capacity of lead, c = 128 J/(kg∙C°)
latent heat of fusion Lfusion =23,200 J/kg
Amount of energy Q =?
Using the formulae
Amount of energy ,Q =mc ( T2-T1)+ mLfusion
7.25kg x 128 J/(kg∙C°) x (328-18°C) + 7.25kg x 23200 J/kg
=455880J
=4.56 x 10^5 J
Answer:
Charge, 
Explanation:
It is given that,
Electric field strength, E = 180000 N/C
Distance from a small object, r = 2.8 cm = 0.028 m
Electric field at a point is given by :

Q is the charge on an object



So, the charge on the object is
. Hence, this is the required solution.
The two situations are similar because in both you are trying to minimize the damage and make the best out of a bad situation
As we know that reaction time will be

so the distance moved by car in reaction time



now the distance remain after that from intersection point is given by

So our distance from the intersection will be 100 m when we apply brakes
now this distance should be covered till the car will stop
so here we will have


now from kinematics equation we will have



so the acceleration required by brakes is -2 m/s/s
Now total time taken to stop the car after applying brakes will be given as



total time to stop the car is given as

Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.