Answer:
v₂ = 2.568 m/s
Explanation:
given,
mass of Corey = 95 Kg
reading of sale for first 3 s when elevator start to move = 850 N
scale reading for the next 3.0 s = 930 N
Gravitation force acting =
F = m g
F = 95 x 9.8
F = 931 N
using newtons second law, due to movement of elevator
F_{net} = m a
W - N = m a₁
931- 850 = 95 x a₁
a₁ = 0.852 m/s²
now,
velocity calculation
v₁ = a₁t
v₁ = 0.852 x 3 = 2.557 m/s
now, For second case
931 - 930 = 95 x a₂
a₂ = 0.011 m/s²
now, velocity after 4 s
v₂ = v₁ + a₂ t
v₂ = 2.557+ 0.011 x (4 - 3)
(4-3) because velocity after 3 second is calculate we need to calculate velocity after 4 s from beginning.
v₂ = 2.557 + 0.011
v₂ = 2.568 m/s
velocity of the elevator is equal to v₂ = 2.568 m/s
Vx = 2*cos30 = 1.73m's
Other words:
D = Vo*t = 1.4 * 21 = 31.5m. @ 30 Deg.
Dy = 31.5*sin30 = 15.75 m.
Answer:
All the observers are correct.
Explanation:
This is simply a problem of reference frames from which the motion of the book is being viewed by the various observers.
From their various reference frames, they are all correct.
Observer A must be in the inertial reference frame.
<em>Observers who can explain the behavior of the book and the car by using the relationship between the sum of the forces and changing velocity are said to be observers in inertial reference frames.</em>
This is clearly shown by what observer A noticed. There was a relative motion between the book and the car as she pointed out, making her to be in an inertial reference frame.
<em>Similarly, observers in inertial reference frames can also explain the changes in velocity of objects by considering the forces exerted on them by other objects.</em>
This is shown by observer B as he is able to notice how the force of the car affects the velocity of the book.
Observer C is actually in a non-inertial reference frame, as newtons law of force motion relationship are no longer observed. This occurs in the non inertial reference frame.
In your question where as the given vector in the xy plane that has a magnitude of 90 units and a,y component of -41 units. So the vector V, base on my calculation and understanding in the problem, the value if it is (<span>8.88, 41</span>)
Answer:
Explanation:
The equation of electric field is
E = 375 Sin(5.97 x 10^15 t + 1.99 x 10^7 x)
Compare with the standard equation
E = Eo Sin(ωt + kx)
(b) Amplitude of electric field, Eo = 375 V/m
Amplitude of magnetic field, Bo = Eo / c = 375 / (3 x 10^8)
Bo = 125 x 10^-8 Tesla
Bo = 1.25 x 10^-6 Tesla
(c) ω = 5.97 x 10^15 rad
2 x 3.14 x f = 5.97 x 10^15
f = 0.95 x 10^15 Hz
f = 9.5 x 10^14 Hz