The question is incomplete , complete question is:
Hydrogen, a potential future fuel, can be produced from carbon (from coal) and steam by the following reaction:

Note that the average bond energy for the breaking of a bond in CO2 is 799 kJ/mol. Use average bond energies to calculate ΔH of reaction for this reaction.
Answer:
The ΔH of the reaction is -626 kJ/mol.
Explanation:

We are given with:



ΔH = (Energies required to break bonds on reactant side) - (Energies released on formation of bonds on product side)



The ΔH of the reaction is -626 kJ/mol.
Answer:
Only II) is correct
Explanation:
I) The red color of the rubies is a physical property of its own structure (wich contains chromium ions)
II)Objects made of silver become tarnished not by a physical property, but as the result of a chemical reaction on the surface of the object made of silver in combination with the sulfur in the air

This changes the color of the object to black, (similar to the iron oxidation)
iii)Boiling is a physical change where a liquid substance absorbs heat in some way (e.g. a flame) and becomes a gas
Answer:
Explanation:
Hrxn = -245.6-296.8+396+50.0 = -96.4 (kJ/mol)
Since Grxn = Hrxn - T*Srxn, where T = 298.15K, we have:
Srxn = (Hrxn - Grxn)/T = (-96.4+75.2)× 1000÷298.15 = -71.1 (j/K mol)
Since: Srxn = Sf (SO2) + Sf (SOCl2)- Sf (SO3) - Sf (SCl2),
or: -71.1 = 248.1 + Sf (SOCl2) - 256.7-184,
Sf (SOCl2) = 256.7+184-71.1-248.1 = 121.5 (J/mol*k)
In order to find T such that Grxn = Hrxn - T*Srxn >= 0. since Hrxn is negative and Srxn is positive, Grxn will always be less than zero. Therefore there won't be a temperature point at which the reaction is going to be non-spontaenous
Answer:
26.9 L SO₂
Explanation:
Step 1: Write the balanced equation
S(s) + O₂(g) = SO₂(g)
Step 2: Establish the appropriate volume ratio
For gases at the same conditions, the volume ratio is equal to the molar ratio. The volume ratio of O₂(g) to SO₂(g) is 1:1.
Step 3: Calculate the liters of SO₂ produced from 26.9 L of O₂
We will use the previously established volume ratio.
26.9 L O₂ × 1 L SO₂/1 L O₂ = 26.9 L SO₂